Best foundation ever!

I’ve never trusted drug store makeup besides mascara, and I have always been spending between $30-$50 on high end foundations. The only issue is that I haven’t been happy with the way my foundation has been wearing lately. It is gone halfway through the day which is super frustrating. Then the other day I was watching YouTube videos of my favorite guru Nicole Guerriero and she was raving about Revlon Color Stay Whipped. I decided to give it a try and I am in LOVE. It was only $10 at Walmart and is absolutely amazing. It is so much better than my MUFE matte plus!


To apply- Use your hands…yes your hands. It doesn’t apply well with a brush or beauty blender nor did I get the finish I wanted with my brush/blender. I’m not one to use my hands but it looks amazing when applied this way!


Smooth Skin

When I feel like my pores are getting clogged and the surface of my skin is rough I like to use my FirmX gel. It has pineapple, pomegranate, keratinase enzymes that unclog pores while removing the dead skin. It doesn’t burn and leaves my skin super soft and smooth. It is a must have!!!


Clarisonic Mia 2

One of the best things I have ever done for my skin is to buy a Clarisonic Mia 2. I never feel like my face gets cleaned when I was with my hands. I have always felt the need to do something more. I had been researching the Mia 2 and finally decided to get one. After using it I can tell that it is going to make a difference in my face. My pores don’t look clogged and my skin is just all around softer and looks better. Definitely worth the buy and I would recommend it to anyone! They come with different brush heads depending on your skin type!


Make Your Own Eye Make Up Remover


One of my favorite eye makeup removers is Bi-Facil by Lancome but I hate paying $30.00 for it when I found an awesome recipe on how to make my own. It works just as well!!!


1 cup water

1 1/2 tablespoons Tear Free Baby Shampoo

1/8 teaspoon Baby Oil

Add all ingredients into a container and shake well. Shake before every use.

Cost: Less than $0.50 cents!!!